[READ IN ENGLISH]

48 Hour Film Project, největší časovaná světová filmová soutěž svého druhu, slaví tento rok 15. výročí svého založení. Soutěž se poprvé uskutečnila v roce 2001 ve Washington DC s jediným soutěžícím týmem. Postupně se stal tento projekt kulturním fenoménem a rozšířil se až na 3000 filmů ročně ve 125 městech po celém světě.

Soutěž je založena na tom, že tvůrci musí během pouhých 48 hodin natočit film. Filmařské týmy všech úrovní zahajují práci v devatenáct hodin v pátek, 4 až 7 minutové filmy musí být dodány do neděle 19:30. Každému týmu je přidělen žánr, postava, rekvizita a věta z dialogu. To vše musí filmaři nějakým způsobem zapracovat do svého filmu. Každý tým samostatně skládá štáb, obstarává si technické vybavení a vše ostatní, co je nutné k natočení filmu za jediný víkend. Jakýkoliv tým, bez ohledu na úroveň dovedností, je způsobilý k účasti v této soutěži.

Filmy bude posuzovat porota odborníků z obchodního a filmového světa a ze světa celebrit.

Vítězný Pražský film bude v soutěži o velkou mezinárodní cenu ve výši $ 5000 a příležitost být jedním z vybraných filmů na promítání na filmovém festivalu v Cannes 2017.


ABOUT

The 48 Hour Film Project, the world’s largest timed filmmaking competition, is celebrating its 15th anniversary this year. Starting with just one team in Washington, DC, in 2001, it has expanded to 3,000 films per year in 125 cities around the world.

The way the competition works is that filmmakers get a mere 48 hours to make a film. Filmmaking teams of all levels begin at 7PM on a Friday and deliver a finished 4 to 7 minute film by 7:30PM Sunday. Each team is assigned a genre, character, prop, and line of dialogue that they must work into their film. They are responsible for putting together a cast and crew, and getting equipment and anything else necessary to make a movie in just a weekend. Any team, regardless of skill level, is eligible to participate in this competition.

The competition will be judged by professionals from the business and film community and Czech celebrities.

The Prague winner will also be in the running for the grand international prize of $5000 and for the opportunity to be one of the films selected for screening at the 2017 Cannes Film Festival.